Институт GATE, в качеството си на тестов център на НАТО в сферата на големите данни и изкуствения интелект, бе сред участниците в конференцията на високо равнище и индустриален ден на тема: „Нарастващи нужди от подкрепа на отбранителната индустрия и възможности за иновации“, която се проведе на 6 февруари 2024 г. в зала „Джон Атанасов“ на София Тех Парк.
Организатори на събитието бяха Министерствата на икономиката и индустрията, на обраната, на иновациите и растежа, под патронажа на вицепремиера и министър на външните работи на България Мария Габриел.
Целта на конференцията бе да постави фокус върху нарастващата необходимост от подкрепа на отбранителната индустрия на Европа в настоящата нестабилна геополитическа обстановка, предизвикана от войната в Украйна и въоръжения конфликт в ивицата Газа. Участници в дискусията за бъдещето на европейската отбранителна технологична и индустриална база и възможностите за иновации в сектора „отбрана“, които да укрепят капацитета на Европа за отговор на настоящите и бъдещи предизвикателства пред сигурността и отбраната, бяха: Тимо Песонен, генерален директор на Генерална дирекция „Отбранителна индустрия и космос“ в Европейската комисия, Иржи Шедиви, изпълнителен директор на Европейската агенция по отбрана, и Дейвид ван Вийл, помощник генерален секретар на НАТО по нововъзникващи предизвикателства пред сигурността.
Натрупан опит от участието си в инициативи на НАТО и ЕС сподели и българската отбранителна индустрия, както и иновативните организации и компании, развиващи дейност в сектора.
Мисията на институт GATE e да бъде свързващо звено между науката, индустрията и обществото и това се вписва във визията на ускорителя на НАТО за иновации в отбраната (DIANA). Ролята на GATE като тестов център на НАТО допринася за националните приоритети и за преодоляване на разликата в технологичния темп на развитие на отделните съюзници в Алианса.
Българските и международните иноватори могат да се възползват от инфраструктурата и експертизата на Институт GATE, за да подложат своите продукти на тестване, оценка, верифициране и валидиране. По този начин, компаниите могат да повишат технологичната зрялост на своите продукти, да привлекат повече финансиране и да пробият в нови пазари на продукти с двойно предназначение.