Уебинарът “Urban Futures: Navigating the Path to Sustainable and Resilient Cities”, организиран от Института GATE и Центъра за изчислителни науки наУниверситета на Цукуба, Япония, с подкрепата на Посолството на Република България в Токио, събра слушатели и участници от 5 континента и 48 страни. Събитието е част от партньорските инициативи между Института GATE и Центъра за изчислителни науки на Университета на Цукуба след подписания през месец април меморандум за сътрудничество между двете институции.
На 12 юли 2024 г. експерти по градския климат, представители на публичния сектор, изследователи, студенти и ентусиасти по устойчивото развитие обсъдиха иновативни стратегии и добри практики в полза на градовете на утрешния ден.
Уебинарът бе открит от посланика на Република България в Япония Н.пр. Мариета Арабаджиева, директора на Институт GATE, проф. Силвия Илиева и проф. Тайсуке Боку, директор на Центъра за изчислителни науки на Университета на Цукуба.
Шестима лектори от триконтинента представиха теми, свързани с последните постижения в технологиите за намаляване на топлината в градовете, справяне с градските топлинни острови и измененията на климата в градовете.
Д-р Рафик Хамди от Кралския метеорологичен институт на Белгия представи най-важните изводи на Шестия доклад за оценка на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC), осемгодишно начинание на най-авторитетния научен орган в света по изменението на климата.
Проф. Матамио Симванда от университета Копърбелт, Замбия запозна публиката с проблемите на градските топлинни острови в четири бързорастящи африкански градове, а представителят на Университета Пердения в Шри Ланка разказа за проучване на градския климат с характеристики на кварталите и използване на земята.
От Центъра за изчислителни науки към Университета на Цукуба бяха разгледани подходи в климата, чрез които да се подобри резолюцията на моделите, за да се установят причините и последствията от промяната на климата.
Д-р Ансар Хан от Университет Калкута, Индия, представи последните постижения в технологиите за намаляване на топлината в градовете.
Инж. д-р Лидия Витанова, изследовател от Института GATE, представи приложения за градски топлинни острови: „Интегриране на данни за справяне с топлинната динамика на околната среда в квартален мащаб“, на базата на нейното изследване за град София.