Технологичният семинар България-Япония 2025, организиран от Посолството на България в Япония, Токайския университет и Endeavor Japan, събра водещи експерти от България и Япония, за да проучи възможностите за сътрудничество в областта на изкуствения интелект, информационните технологии и космическото инженерство. Семинарът имаше за цел да разкрие потенциала на България като технологичен център, да привлече японски инвестиции и да насърчи програми за обмен на експерти и студенти.

Цел на семинара бе и създаването на платформа за укрепване на научното и бизнес сътрудничество между България и Япония, с дискусии за това как иновациите, управлявани от ИИ, могат да стимулират икономическия растеж, устойчивостта и технологичното лидерство.

Проф. Силвия Илиева, директор на GATE, представи изследванията на Института и  сътрудничеството с университета Цукуба и Центъра за изчислителни науки (CCS). Тя се фокусира върху дигиталните двойници, градската климатология и развитието на интелигентни градове, технологии, позволяващи подобряване на мониторинга на околната среда и устойчивост на климата.  Проф. Илиева подчерта, че успешното международно сътрудничество на GATE с Япония служи като силен пример за това как изследователските партньорства могат да допринесат за научния прогрес и технологичните иновации.

Експерти от България и Япония обсъдиха теми като силния ИТ сектор на България, нейната конкурентоспособност в Европа и привлекателността на страната като инвестиционен хъб за японски компании. Презентациите зсегнаха иновациите в космическите технологии, като модела Satellite as a Service на EnduroSat, бизнес възможностие в динамичния ИТ и игралния сектор на България, както и Стратегията за генеративен ИИ на Япония, която акцентира на етичното развитие на ИИ. Семинарът подчерта и приноса на България в космическото инженерство, включително сателитни технологии и изследвания на космическия климат, като същевременно бяха разгледани нарастващите възможности за сътрудничество между България и Япония в тези области.

Събитието включи и панелна дискусия за ИИ и високопроизводителни изчисления (HPC), която включваше експерти от Япония и България.

Семинарът България-Япония 2025 г. показа силния потенциал за технологично сътрудничество между България и Япония, подчертавайки важността на партньорствата за научноизследователска и развойна дейност и програмите за академичен обмен за стимулиране на иновациите и икономическия растеж.

Сътрудничеството между института GATE и Университета на Цукуба за пореден път се доказа като успешен пример за сътрудничество между двете страни, което създава възможности за изследователи, инженери и технологични лидери да работят заедно върху иновациите.